WPISY W KATEGORII: WIATRAK
Niżej zamieszczone s± relacje z wycieczek, podczas których odwiedzam wiatraki, lub ich ruiny.
09 CZERWCA 2018
[ZIEMIA CHEŁMIŃSKA 2018 - DZIEŃ TRZECI]
Kolejny dzień naszej nie¶piesznej wycieczki po ziemi chełmińskiej. Kierujemy się od wczorajszego popołudnia na północny zachód. A tytuł? Tylko pozornie abstrakcyjny i ¶mieszny. Jak zwykle, pomysł chwili.
TRASA:
j.Chojno - W±brzeĽno - Jarantowice - Radzyń Ch. - j.Kneblowo
07 CZERWCA 2018
[ZIEMIA CHEŁMIŃSKA 2018 - DZIEŃ PIERWSZY]
Pierwszy dzień naszej włóczęgi. Wyruszamy z Iławy i zamysł jest taki, by kierować się na południe. Zamysł ten realizujemy niezbyt konsekwentnie. Przeróżne odkrycia na mapie Pojezierza Brodnickiego, a także inne niezbadane siły nosz± nas w różnych kierunkach.
TRASA:
Iława - Radomno - Nowy Dwór Bratiański - Ł±korz - j.Robotno
23 MAJA 2017
Wycieczka na skraj dzisiejszego Powi¶la, do południowej czę¶ci dawnej krainy plemiennej - Pomezanii. Całodzienna jazda w¶ród pól rzepaku od wieży do wieży. Nie¶piesznie. Bez ci¶nienia. Przynajmniej na pocz±tku.
KATEGORIE:
21 CZERWCA 2015
To był nie tylko najdłuższy dzień w roku, ale również drugi dzień weekendu otwartych dni zabytków żuławskich. Postanowiłem potraktować te fakty jako pretekst do przejechania się po Wielkich Żuławach Malborskich. Wprawdzie z repertuaru dni otwartych wybrałem jeden tylko obiekt, ale za to dwa inne sam sobie otworzyłem. Poza tym odwiedziłem kilka bardzo ciekawych miejsc, których odwiedzenie już od dawna miałem w planach.
KATEGORIE:
18 MAJA 2015
Oto czwarty już raz odwiedzam dawne ziemie pruskiego plemienia Pogezan, by odkryć dla siebie kolejny fragment przestrzeni i czasu. Zgodnie z naszymi domysłami jest to wędrówka pachn±ca rzepakiem. Trasa w małych fragmentach pokrywa się z wycieczk± ze stycznia 2014 roku, dlatego znajd± się w poniższej relacji odniesienia do tamtego przejazdu.
KATEGORIE:
21 CZERWCA 2014
Postanowili¶my z Agnieszk± i Marysi± odwiedzić kilka miejsc w Delcie Wisły. Pretekstem były Dni Otwarte Żuławskich Zabytków. Marysia niewiele miała do powiedzenia w kwestii decyzji o wyjeĽdzie. Jej zdanie zaczynało się jednak liczyć w skrajnych sytuacjach pustego brzuszka i pełnej pieluchy. Wybór miejsc do odwiedzenia był na tyle duży, że stwierdziłem, jak ta żaba, stoj±ca między zwierzętami m±drymi, a pięknymi: Przecież się nie rozerwę.
KATEGORIE:
06 STYCZNIA 2014
Następna wędrówka miała się odbyć za jakie¶ trzy miesi±ce. Tymczasem zimy nie ma, za oknem wiosna na przemian z jesieni±, a rower aż rwie się do drogi. Dodatkowo jest ochotnik styczniasięnieboj±cy. Ruszamy! Postanowiłem zrealizować wrze¶niowy plan rekonesansu remontowanych pochylni na Kanale Elbl±skim. Zamierzałem oczywi¶cie przy okazji zobaczyć kilka obiektów z mojej długiej Listy Obiektów Godnych Odwiedzenia.
KATEGORIE:
22 KWIETNIA 2013
TU, GDZIE TERAZ JEST ¦CIERNISKO...
...dawniej było torowisko,
a tam, gdzie to kretowisko
wcze¶niej dworzec stał.
Wędrówka miała na celu sprawdzenie, czy uda się w terenie odszukać jakiekolwiek ¶lady dawno zlikwidowanej linii kolejowej Elbl±g - My¶lice.
KATEGORIE:
12 LUTEGO 2013
Plan był zupełnie inny i zakładał eksplorację wschodniego brzegu Nogatu. W nocy spadł jednak ¶nieg i postanowiłem nie zapuszczać się w drogi gruntowe, ¶cieżki i bezdroża „zanogacia”, lecz wybrać mniej lub bardziej znane mi asfalty Wielkich Żuław Malborskich. Przygotowany naprędce plan „B” przewidywał odwiedzenie nieznanych mi wsi południowych Żuław: Lichnów, Lichnówek i D±browy, w których to...
KATEGORIE:
29 WRZE¦NIA 2012
JESIENNA WYSOCZYZNA rowerem i pieszo
Wycieczkę po WysoczyĽnie Elbl±skiej zaplanowałem tak, by odwiedzić najatrakcyjniejsze miejsca znane mi z opisów regionu, oraz relacji z wędrówek innych osób. Postanowiłem j± zrealizować w oparciu o pieszy Szlak Kopernikowski, czego skutkiem był wyj±tkowy charakter wycieczki oraz spore okrojenie planowanej trasy. Wycieczka z „rowerowej z elementami prowadzenia” przerodziła się w „rowerowo-pieszo-wspinaczkow±”.
KATEGORIE:
11 LIPCA 2012
Postanowiłem wyruszyć poza Żuławy. Wprawdzie tuż za ich granicę, ale jednak to już Powi¶le [dawniej Pomezania]. Głównymi celami wycieczki było odwiedzenie i jak się okazało zwiedzenie pięknego dworu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, obejrzenie ruin powi¶lańskich holendrów w Ankamatach i Budziszu oraz oddanie hołdu ¦więtemu Wojciechowi w miejscu jego męczeńskiej ¶mierci.
KATEGORIE:
20 SIERPNIA 2009
[W PRZYGOTOWANIU]
Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwi¶lańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...
KATEGORIE:
KATEGORIA: REGION
BORY TUCHOLSKIE / DOLINA DOLNEJ WISŁY / GDAŃSK / KASZUBY / KOCIEWIE / KOSMOS / MAZURY / POWI¦LE / SUWALSZCZYZNA / WARMIA / WYSOCZYZNA ELBLˇSKA / ZIEMIA CHEŁMIŃSKA / ZIEMIA LUBAWSKA / ŻUŁAWY
2009 -
PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI