naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. CYKLE Z BICYKLEM
  5. KONTAKT
  6. DOBRE STRONY ROWERU

WPISY W KATEGORII: ZAMEK

Niżej zamieszczone są relacje z wycieczek, podczas których odwiedzam zamki, lub ich ruiny.


08 KWIETNIA 2019

ZIEMIA LUBAWSKA

O ZAMKU PEWNEJ BITWIE I BABACH

[SASINIA 2019 - DZIEŃ CZWARTY]

Czwarty dzień to dzień powrotu. Pociąg z Iławy, na który zamierzam zdążyć odjeżdża wczesnym popołudniem, więc mam pół dnia, na zobaczenie jeszcze tego i owego w tym rejonie.TRASA:

Stare Miasto - Dąbrówno - Gutowo - Lesiak - Łążyn

07 KWIETNIA 2019

MAZURY  ♦  ZIEMIA LUBAWSKA

ZASKAKUJĄCE ZWROTY AKCJI

[SASINIA 2019 - DZIEŃ TRZECI]

Dzień trzeci mojej wycieczki zaskakuje mnie przede wszystkim zmianą planów. Miałem jechać na wschód i południe, a pojadę na zachód. Ale najpierw pokręcę się po okolicy i, mimo wszystko, będzie pięknie.

TRASA:

Stare Miasto - Dąbrówno - Gutowo - Lesiak - Łążyn

06 KWIETNIA 2019

MAZURY  ♦  ZIEMIA LUBAWSKA

Z WIATREM I POD WIATR

[SASINIA 2019 - DZIEŃ DRUGI]

Drugi dzień przygody z Sasinią. Od rana, a w zasadzie od nocy do wieczora silny wiatr, co przy zmiennym kierunku jazdy w jednej chwili pomaga, w innej wręcz zatrzymuje.

TRASA:

Wysoka Wieś - Ostróda - Durąg - Domkowo - Stare Miasto

09 CZERWCA 2018

ZIEMIA CHEŁMIŃSKA

PAMIĘCI KACZORA DONALDA

[ZIEMIA CHEŁMIŃSKA 2018 - DZIEŃ TRZECI]

Kolejny dzień naszej nieśpiesznej wycieczki po ziemi chełmińskiej. Kierujemy się od wczorajszego popołudnia na północny zachód. A tytuł? Tylko pozornie abstrakcyjny i śmieszny. Jak zwykle, pomysł chwili.TRASA:

j.Chojno - Wąbrzeźno - Jarantowice - Radzyń Ch. - j.Kneblowo

08 CZERWCA 2018

ZIEMIA CHEŁMIŃSKA

NIE WIERZ KOBIECIE

[ZIEMIA CHEŁMIŃSKA 2018 - DZIEŃ DRUGI]Kierujemy się na południe, ale bez konkretnego planu. O założeniu tej wycieczki, żeby się nie męczyć, dziś trochę zapominamy. Jedno drobne wydarzenie, któremu kobieta w żadnym stopniu nie jest winna, decyduje o tym szowinistycznym i stereotypowym tytule.

TRASA:

j.Robotno - Bachotek - Brodnica - Niewierz - j.Chojno

23 LISTOPADA 2017

POWIŚLE

GDY OPADNĄ LIŚCIE

Kolejna już wycieczka na południowe rubieże dawnej krainy plemiennej - Pomezanii.

Prusowie, Krzyżacy, Sowieci, a między nimi, na swoim rowerze, ja, odkrywający tajemnice krajobrazu.

KATEGORIE:

CMENTARZ  ♦  GRODZISKO  ♦  ZAMEK

10 SIERPNIA 2017

KOCIEWIE

GDZIE JEST PROSIACZEK?

[II KOCIEWSKA WŁÓCZĘGA]

Kolejna już nieśpieszna przejażdżka po Kociewiu. Tym razem z dwoma synami i Piotrem. Kilka ciekawostek północnego Kociewia i cudowny długi wieczór nad Wielkim Ocyplem.

KATEGORIE:

CMENTARZ  ♦  ZAMEK

10 CZERWCA 2017

KOCIEWIE

NOC W MELINIE BEZRYBNEGO

[I KOCIEWSKA WŁÓCZĘGA]

Nieśpieszna przejażdżka z synem po południowym Kociewiu. Chmury, deszcz i wiatr, ale też zapach i smak igliwia, kukanie kukułek i wspaniałe borowe drogi.

Na koniec przyjemny i bezpieczny nocleg, mimo, że w melinie.

KATEGORIE:

GRODZISKO  ♦  ZAMEK

11 MARCA 2017

ZIEMIA CHEŁMIŃSKA

TRZY ZAMKI

Wola wspólnego pokręcenia była tak duża, że nie gasiły jej nawet nieciekawe prognozy pogodowe. Po prostu musieliśmy się gdzieś wybrać, a, że od roku obiecujemy sobie Grudziądz i okolice to tam właśnie ruszamy. Oczywiście pojeżdżenie na rowerze może być celem samo w sobie, ale wyznaczyliśmy sobie trzy inne cele. Wszystkie trzy ceglane, gotyckie i pokrzyżackie.

KATEGORIE:

CMENTARZ  ♦  ZAMEK

01 PAŹDZIERNIKA 2015

POWIŚLE

NA WERSALSKIM POGRANICZU

Granica, której dziś kilka razy dotknę została wytyczona podczas kończącej Wielką Wojnę paryskiej konferencji pokojowej, która rozpoczęła się 18 stycznia 1919 roku. W konferencji brało udział 27 zwycięskich państw łącznie z reprezentacją Polski w osobach Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a zawarty podczas jej trwania Traktat Wersalski podpisano 28 czerwca 1919 roku.

KATEGORIE:

WMG  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI  ♦  ZAMEK

29 SIERPNIA 2015

WARMIA

WARMIŃSKI SALON ŁAZIENEK

Byłem na Żuławach, byłem na Wysoczyźnie Elbląskiej, byłem w Pogezanii, byłem na Mazurach i na Suwalszczyźnie i wcale się nie chwalę. Jeśli spojrzeć na mapę to pozostała w całym tym moim bywaniu jedna biała plama - Warmia. Wprawdzie zahaczyłem o nią podczas wędrówki „Pierwsza wizyta u Dohnów”, ale to było zaledwie muśnięcie. Nadszedł czas, by nadrobić tę zaległość. Ruszamy na Warmię.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  STAROTORZEM  ♦  ZAMEK

03 LISTOPADA 2014

DOLINA DOLNEJ WISŁY

DOLINA MILCZĄCYCH KAMIENI

Dawno już zaplanowałem wycieczkę ostatnim, niepoznanym jeszcze odcinkiem lewobrzeżnej części Doliny Dolnej Wisły. Wyciągnąłem ów plan z archiwum, dopracowałem i nie pozostawało nic innego jak ruszać na Nizinę Sartowicko-Nowską. Więcej przemawiało przeciwko tej wędrówce niż za nią. Po pierwsze prognozy pogody nie wróżyły specjalnie dobrze. Po drugie mizerne miałem szanse na towarzystwo...

KATEGORIE:

ZAMEK

08 LUTEGO 2011

GDAŃSK

RUIN DNI OTWARTE

Efektem poniedziałkowo-wtorkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre zniszczenia, konkretnie powywracane płoty, stały się okazją do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał, a nawet zaszedł. Oczywiście nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach, co grozi śmiercią lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE WYKOPKI  ♦  ZAMEK

20 SIERPNIA 2009

ŻUŁAWY

Z BIEGIEM WISŁY

[W PRZYGOTOWANIU]

Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwiślańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...

KATEGORIE:

23 MAJA 2008

KOCIEWIE  ♦  ŻUŁAWY

DO ŹRÓDEŁ MOTŁAWY

Wycieczka rowerowa od ujścia Motławy w Gdańsku przez Żuławy Gdańskie do jeziora Rokickiego na Kociewiu, gdzie Motława zaczyna swój bieg.

KATEGORIE:

ZAMEK

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI