17 LUTEGO 2016
PKM II: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZĘ¦Ć ZACHODNIA]
Organizuję krótkie wypady rowerowe w rejon gdańskich dzielnic: Jasień, Piecki-Migowo, Brętowo, VII Dwór, Strzyża i Wrzeszcz celem zarejestrowania zmian, jakie zaszły przez trzy lata na gdańskim odcinku linii kolejowej numer 234.
Druga wizyta na trasie dawnej kolei staropilskiej, dzi¶ zwanej Pomorsk± Kolej± Mertopolitaln±. Tym razem krótkie oględziny zachodniego odcinka między Brętowem, a Jasieniem. Odwiedzam i fotografuję trzy obiekty: przepust, wiadukt i wspomnienie wiaduktu.
¦miechu warte. Wsiadam na rower i ruszam... do pracy. Po kilometrze dociera do mnie, że to nie jest dobra droga. Dzi¶ mam wolne, ale, jak koń w kieracie, kręcę w zakodowanym kierunku. :-) Skręcam na zachód i staram się przebić prosto w kierunku ulicy Wołkowyskiej, na której przedłużeniu znajduje się pierwszy z interesuj±cych mnie dzi¶ obiektów. Na drodze staj± mi jednak Państwowe Ogródki Działkowe, które muszę objechać dookoła. Podczas tego objazdu zbieram spor± porcję błota na swoim rumaku.
Wreszcie docieram do wiaduktu nad, przypominaj±c± do niedawna ¶cieżkę, drog± z Migowa do Nowca. W zasadzie nie jest to wiadukt, lecz przepust. Wiadukt bowiem z definicji jest rodzajem mostu pozwalaj±cego na pokonanie suchych przeszkód terenowych. Ten obiekt natomiast pozwala na pokonanie nasypem kolejowym drogi [wła¶ciwie ¶cieżki] oraz Migowskiej Strugi, czasem zwanej też trafniej Migowsk± Strużk±. Tu dokonuję pierwszego porównania. Słońce z innej strony, ale i tak daje pojęcie o zmianie.
Wołkowyska. Przepust nad Migowsk± Strug±. Strona południowa. [luty 2016 / czerwiec 2013]
Duża częstotliwo¶ć kursowania pekaemki pozwala na swobodne fotografowanie podczas przejazdu poci±gu.
Przejeżdżam pod przepustem, by porównać go z drugiej strony.
Wołkowyska. Przepust nad Migowsk± Strug±. Strona północna. [luty 2016 / maj 2013]
Dalej wzdłuż torów dojeżdżam do pieszego wiaduktu przeprowadzaj±cego nad torami ¶cieżkę z Dolnego Migowa do Nowca.
Dolne Migowo. Wiadukt pieszy na tle osiedla Morena. Widok w kierunku Brętowa. [luty 2016 / kwiecień 2013]
Tu także, po niedługim oczekiwaniu, fotografuję przejazd poci±gu.
W celu dokonania pełnej fotograficznej dokumentacji porównawczej wchodzę na wiadukt...
Dolne Migowo. Wiadukt pieszy. Widok w kierunku Nowca. [luty 2016 / kwiecień 2013]
...oraz na wzgórze.
Dolne Migowo. Wiadukt pieszy na tle osiedla Morena. [luty 2016 / kwiecień 2013]
Dolne Migowo. Wiadukt pieszy. [luty 2016 / kwiecień 2013]
Chwila spędzona na wiadukcie owocuje zbliżeniem poci±gu nadjeżdżaj±cego ze strony, widocznej w głębi, stacji Jasień...
...i oddalaj±cego się w kierunku niewidocznej stacji Brętowo.
Z wiaduktu kieruję się le¶n± ¶cieżk± w stronę Nowca. Nie zamierzam jednak wjeżdżać na osiedle, lecz łukiem przez las dojechać do stacji Jasień.
Po kilkuset metrach zjeżdżam stromo w dół na skraj osiedla Nowiec.
Przecinam, spotkan± już wcze¶niej, Migowsk± Strugę.
Znajduję się teraz w okolicy dawnej cegielni brętowskiej, o czym informuje mnie oznaczenie „Brentauer Zgl.” na mapie z 1940 roku. Droga kończy się nagle w miejscu, które mogło być wyrobiskiem gliny. Dalej prowadzę rower mało uczęszczan± ¶cieżk±, która doprowadza mnie do ziemianki, której rozmach sugeruje, że kto¶ tu przemieszkuje.
Jedn± z całego systemu ¶cieżek docieram do podstawy jakiego¶ nieistniej±cego obiektu. Stare mapy na ten temat milcz±. Być może był to jaki¶ obiekt wojskowy należ±cy do pobliskiego poligonu, choć nie wiem, czy poligon tu sięgał.
Ostatecznie wyjeżdżam prosto na przepust przy Wołkowyskiej i wzdłuż torów docieram do stacji Jasień. Tu dokonuję ostatniego już dzi¶ porównania, staraj±c się ustawić dokładnie ten sam kadr. Posiłkuję się oczywi¶cie zdjęciem z 2013 roku, które już pokazałem w poprzedniej relacji.
Jasień. Miejsce po wiadukcie ł±cz±cym Jasień z Nowcem. Widok w kierunku Brętowa. [luty 2016 / maj 2013]
St±d wracam do domu drog± znan± z poprzedniej wizyty przy pekaemce.
Do wkrótce...
WRÓĆ DO POCZˇTKU
LUB
ZAKOŃCZ WYCIECZKĘ
LUB
POCZYTAJ KOMENTARZE
LUB
ZOSTAW KOMENTARZ
↓ ↓ ↓
KATEGORIA: REGION
BORY TUCHOLSKIE / DOLINA DOLNEJ WISŁY / GDAŃSK / KASZUBY / KOCIEWIE / KOSMOS / MAZURY / POWI¦LE / SUWALSZCZYZNA / WARMIA / WYSOCZYZNA ELBLˇSKA / ZIEMIA CHEŁMIŃSKA / ZIEMIA LUBAWSKA / ŻUŁAWY
2009 -
PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI