naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. CYKLE Z BICYKLEM
  5. KONTAKT
  6. DOBRE STRONY ROWERU

DROGI PRZEBYTE NA ŻUŁAWACH


25 LUTEGO 2017

ŻUŁAWY

WELCOME TO KORYŁKA

[W cieniu obwodnicy III]

Poczułem nieodpartą chęć odwiedzenia Żuław. Wyszedłem do pracy 4 godziny wcześniej i w związku z tym, że to trochę mało czasu, by poważnie zapuścić się na Żuławy musnąłem zaledwie deltę Wisły. Po raz kolejny odwiedziłem Krępiec, do którego to miejsca mam duży sentyment.

KATEGORIE:

03 KWIETNIA 2016

ŻUŁAWY

FAN FACTORY

Piękna, słoneczna niedziela, rodzinne rowerowanie w dobrym towarzystwie i okruchy historii dawnej i dawniejszej, czyli to co tygrysek lubi najbardziej. Wybieramy się do Faktorii w, leżącym na pograniczu Żuław i Kaszub, Pruszczu Gdańskim. Jak zdradza tytuł, będzie trochę radości na placu zabaw i trochę zwiedzania w Faktorii.

KATEGORIE:

21 CZERWCA 2015

ŻUŁAWY

WIATA PRZYJACIELEM TURYSTY

To był nie tylko najdłuższy dzień w roku, ale również drugi dzień weekendu otwartych dni zabytków żuławskich. Postanowiłem potraktować te fakty jako pretekst do przejechania się po Wielkich Żuławach Malborskich. Wprawdzie z repertuaru dni otwartych wybrałem jeden tylko obiekt, ale za to dwa inne sam sobie otworzyłem. Poza tym odwiedziłem kilka bardzo ciekawych miejsc, których odwiedzenie już od dawna miałem w planach.

KATEGORIE:

07 MAJA 2015

ŻUŁAWY

ŻUŁAWSKI BEZPLAN

Jak sama nazwa wskazuje, nie było konkretnego planu dla tej wycieczki. Celem było przejechanie się po Żuławach, z racji bliskoœci terytorialnej, Gdańskich. Dawno mnie tam nie było, a powroty zawsze miłe.

KATEGORIE:

21 CZERWCA 2014

ŻUŁAWY

ŻUŁAW DRZWI OTWARTE

Postanowiliśmy z Agnieszką i Marysią odwiedzić kilka miejsc w Delcie Wisły. Pretekstem były Dni Otwarte Żuławskich Zabytków. Marysia niewiele miała do powiedzenia w kwestii decyzji o wyjeździe. Jej zdanie zaczynało się jednak liczyć w skrajnych sytuacjach pustego brzuszka i pełnej pieluchy. Wybór miejsc do odwiedzenia był na tyle duży, że stwierdziłem, jak ta żaba, stojąca między zwierzętami mądrymi, a pięknymi: Przecież się nie rozerwę.

KATEGORIE:

11 CZERWCA 2014

ŻUŁAWY

GDZIE ANIOŁ SPOTYKA KRASNALA

Po dłuższej nieobecności postanowiłem znów zapuścić się na Żuławy. Wybór padł na okolice między Elblągiem, a Nowym Dworem Gdańskim. Wprawdzie byłem w tym rejonie już trzykrotnie, ale nadal wydaje mi się on nieodkryty. Tym razem chciałem zobaczyć kilka obiektów mi nieznanych oraz kilka, które już widziałem, jednak z innej strony, w innym świetle i z innym stanem umysłu. Ale zacznijmy od początku...

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

08 PAŹDZIERNIKA 2013

ŻUŁAWY

ŁOŻE Z BALDACHIMEM

Wędrując wzrokiem po satelitarnej mapie Żuław Gdańskich natknąłem się na nieznany mi obiekt na polu między Pszczółkami, a Miłobądzem Małym. Szybki wywiad z wujkiem i ciocią przekonał mnie, że jest to coś wartego odwiedzenia, co w połączeniu z zapotrzebowaniem na krótką wycieczkę, zaowocowało podjęciem decyzji o ruszeniu na rekonesans.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

22 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TU, GDZIE TERAZ JEST ŚCIERNISKO...

...dawniej było torowisko,
a tam, gdzie to kretowisko
wcześniej dworzec stał.


Wędrówka miała na celu sprawdzenie, czy uda się w terenie odszukać jakiekolwiek ślady dawno zlikwidowanej linii kolejowej Elbląg - Myślice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

13 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TAJEMNICZY NOGAT

„Zanogacie” to rejon, którego dotąd nie odwiedziłem i może przez to wydaje mi się bardzo tajemniczy, wręcz magiczny. A może faktycznie taki jest. Znam go z kilku starych map pochodzących z różnych okresów. Z map, na których Nogat jest zasilany wodą wiślaną przez wykonany w 1854 roku kanał Wisła-Nogat, z map, na których zaznaczona jest granica Wolnego Miasta Gdańska, w Parparach funkcjonuje przeprawa promowa i punkt celny...

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WMG

12 LUTEGO 2013

ŻUŁAWY

TU SPOCZYWA W BOGU

Plan był zupełnie inny i zakładał eksplorację wschodniego brzegu Nogatu. W nocy spadł jednak śnieg i postanowiłem nie zapuszczać się w drogi gruntowe, ścieżki i bezdroża „zanogacia”, lecz wybrać mniej lub bardziej znane mi asfalty Wielkich Żuław Malborskich. Przygotowany naprędce plan „B” przewidywał odwiedzenie nieznanych mi wsi południowych Żuław: Lichnów, Lichnówek i Dąbrowy, w których to...

KATEGORIE:

11 LIPCA 2012

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

GNIEW ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Postanowiłem wyruszyć poza Żuławy. Wprawdzie tuż za ich granicę, ale jednak to już Powiśle [dawniej Pomezania]. Głównymi celami wycieczki było odwiedzenie i jak się okazało zwiedzenie pięknego dworu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, obejrzenie ruin powiślańskich holendrów w Ankamatach i Budziszu oraz oddanie hołdu Świętemu Wojciechowi w miejscu jego męczeńskiej śmierci.

KATEGORIE:

GRODZISKO  ♦  KOLEJOWE PAMIĄTKI

14 MARCA 2012

ŻUŁAWY

O JEDEN MOST ZA DALEKO

[W cieniu obwodnicy II]

Tym razem bardzo krótka przejażdżka z Lipiec do Krępca i z powrotem. Celem tej wycieczki jest obejrzenie zmian jakie zaszły w Krępcu. Zmian spowodowanych budową Południowej Obwodnicy Gdańska. Relacja jest nawiązaniem do mojej letniej wycieczki z 2010 roku.
A rzecz traktuje o tym, jak mieszkańcy Krępca trafili pod most.

KATEGORIE:

07 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

GONIĄC KORMORANY

Namówiłem znajomego, którego bardziej podniecają zabytki Krainy na Wodzie, aniżeli jej krajobraz, na wycieczkę właśnie krajobrazową. Postanowiliśmy objechać znane skądinąd Piotrowi-wędkarzowi Żuławy Szkarpawskie. Jest to najbardziej na północ wysunięty fragment Wielkiej Żuławy ograniczony na południu Szkarpawą, na wschodzie Zalewem Wiślanym, na północy Mierzeją Wiślaną, a na zachodzie od 1895 roku Przekopem Wisły.

KATEGORIE:

05 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

POD CIENIEM PONOWNIE

Blisko dwa lata minęły od wędrówki Szlakiem Domów Podcieniowych, którą mimo próby umówienia się z 6 osobami odbyłem sam. Samotne wędrowanie ma swoje zalety jak i wady. Dziś akurat chciałem towarzystwa. Namówiłem więc kolegę na odwiedzenie żuławskich domów podcieniowych. Nie odwiedziliśmy wprawdzie wszystkich domów na słupach, jakie zachowały się na Żuławach, ale pokazałem koledze kilka znakomitych przedstawicieli.

KATEGORIE:

11 CZERWCA 2011

ŻUŁAWY

TERRA NOVA

Zapragnąłem odwiedzić najmłodszy fragment najmłodszego regionu w naszym kraju. Udało mi się namówić dwóch kolegów na tę wędrówkę. Samotrzeć przemierzyłem Nową Ziemię wyłonioną z wody niespełna 300 lat temu, będącą w całości zabytkiem oraz świadectwem kunsztu i ogromnej pracy dawnych budowniczych. Złowieszcze wizje synoptyków z Instytutu Magii Guseł i Wróżb na szczęście nie sprawdziły się...

KATEGORIE:

11 MAJA 2011

ŻUŁAWY

SUPLEMENT DO ŚWIĘTEJ

Cele wędrówki, zaplanowanej jako uzupełnienie spływu Świętą, były trzy: zobaczenie Nowego Stawu z lądu, eksploracja [poważne słowo] okolic zamku w Laskach oraz dodatkowo [w oderwaniu od Świętej] obejrzenie cmentarza w Pordenowie po renowacji. Tytuł taki sobie - taka też relacja. Nie to, żeby było nudno, ale, że trasa częściowo pokrywa się ze spływem sprzed miesiąca i tam wykorzystałem kilka zdjęć, traktuję ją jako suplement właśnie.

KATEGORIE:

19 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

HORYZONT ZDARZEŃ

W dniu swych urodzin wybrałem się na kilkugodzinną wędrówkę po Żuławach Gdańskich. Plan tej krótkiej przejażdżki przewidywał odwiedzenie Wiśliny, Wocław i może Miłocina. I tak też się to odbyło, tyle, że później zobaczyłem na horyzoncie Cedry Wielkie, następnie Trutnowy, później Osice i tak dalej, i tak dalej. Ostatecznie krótka przejażdżka stała się konkretną wędrówką.

KATEGORIE:

02 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

ŚWIĘTA RZEKA

Spływ Świętą, czyli górnym biegiem Tugi chodził mi po głowie już od 2 lat, ale zawsze coś... I nareszcie dziś, w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II popłyniemy Świętą Rzeką. Mimo, że mógłbym tę wędrówkę, odbywającą się miesiąc przed beatyfikacją, dedykować Papieżowi Polakowi, nie ulegnę tej ogólnej tendencji i wędrówkę dedykuję ludziom, którzy od pokoleń, nad Świętą się rodzili, którzy z tą rzeką współżyli i z nią walczyli oraz tu umarli na długo przed tym...

KATEGORIE:

23 MARCA 2011

ŻUŁAWY

TRZY RZEKI

Wędrówka rowerowa po południowych krańcach Żuław, po ziemi zamkniętej dwoma rzekami: Wisłą od zachodu i Nogatem od wschodu oraz przeciętej na wskroś trzecią - Świętą rzeką.

Wędrówka w poszukiwaniu źródeł Świętej, napisów na cegłach i kości przodków.

KATEGORIE:

01 LIPCA 2010

ŻUŁAWY

W CIENIU OBWODNICY

Krótka wycieczka z Gdańska do Przejazdowa i stamtąd przez Dzięwięć Włók do Krępca i dalej przez Święty Wojciech i Lipce do Gdańska.

KATEGORIE:

27 MAJA 2010

ŻUŁAWY

JEJ WYSOKOŚĆ WISŁA

Królowa polskich rzek podczas majowego wezbrania wód.

KATEGORIE:

28 LISTOPADA 2009

ŻUŁAWY

RODZINNY OBJAZD ŻUŁAW II

Zamierzałem zakończyć sezon rowerowy krótką wycieczką za Wisłę, ale w przeddzień wyjazdu plany uległy zmianie. Znowu nie mogłem znaleźć towarzystwa na tą wędrówkę, za to cała moja rodzinka wyraziła chęć uczestniczenia w wypadzie. Postanowiłem więc zamienić dwa koła na cztery i tak wyruszyliśmy Złotą Pluskwą na kolejną rodzinną przygodę z Żuławami.

KATEGORIE:

20 SIERPNIA 2009

ŻUŁAWY

Z BIEGIEM WISŁY

Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwiślańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...

KATEGORIE:

25 LIPCA 2009

ŻUŁAWY

SZLAKIEM DOMÓW PODCIENIOWYCH

Chyba najbardziej charakterystycznym obiektem achitektonicznym Żuław [po śmierci wiatraków] jest dom podcieniowy. Postanowiłem objechać wszystkie znane mi domy podcieniowe Żuław Gdańskich. Takie Tour de Podcień...

KATEGORIE:

03 LIPCA 2009

ŻUŁAWY

RODZINNY OBJAZD ŻUŁAW

Nadeszły wakacje. Pogoda wreszcie, jak na lato przystało. Po przesiedzeniu całego czwartku u znajomych w Wiślince, postanowiłem w piątek [dla odmiany ;-)] pojechać na Żuławy, ponieważ siedzenie przez cały dzień w jednym miejscu, powoduje, że po krótkim czasie zaczyna mnie nosić. Dlatego szybciutko na piątek zaplanowałem Objazd Żuław.

KATEGORIE:

26 KWIETNIA 2009

ŻUŁAWY

ŚLADAMI MENNONITÓW

Wycieczka rowerowa z Elbląga [PKP] wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Drużno szlakiem św. Wojciecha. Następnie przez co ciekawsze miejsca południowych Żuław Elbląskich do Gronowa Elbląskiego [PKP] i dodatkowo [decyzja w ostatniej chwili] do Fiszewa [PKP].

KATEGORIE:

23 MAJA 2008

KOCIEWIE  ♦  ŻUŁAWY

DO ŹRÓDEŁ MOTŁAWY

Wycieczka rowerowa od ujścia Motławy w Gdańsku przez Żuławy Gdańskie do jeziora Rokickiego na Kociewiu, gdzie Motława zaczyna swój bieg.

KATEGORIE:

ZAMEK

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI