naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. MIEJSCA
  5. CYKLE Z BICYKLEM
  6. FILM
  7. KONTAKT
  8. BIBLIOGRAFIA
  9. DSR

DROGI PRZEBYTE NA POWIŚLU


13-16 MAJA 2022

POWIŚLE

WOKÓŁ GIZERKA

Wokół Gizerka to moja kolejna peregrynacja na terenie należącym do dawnej Pomezanii w poszukiwaniu śladów po Prusach. To trzy i półdniowa trasa wokół, jak to piszą, najdłuższego jeziora w naszym kraju. I o ile można ją odbyć w jeden dzień, ja dałem sobie prawie cztery. Bo poszukiwanie, bo zwiedzanie, bo filmowanie... bo TAK!







TRASA:

Iława - Szymbark - Siemiany - Zalewo - Iława

07-11 PAŹDZIERNIKA 2020

MAZURY  ♦  POWIŚLE

PAWEŁEK, LOKOMOTYWA I RYSIO







Pięć dni nieśpiesznej jazdy po zachodnich Mazurach, wschodnim Powiślu, Oberlandzie, czy jak to kto chce nazywać. Kiedyś to była pruska Pogezania. Wbrew zamierzeniom motywem przewodnim nie będą ślady Prusów, lecz kolej Prusaków wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziwny tytuł, którego wyjaśnienie pojawia się w zasadzie na samym końcu.

TRASA:

Biesal - Ostróda - Miłomłyn - Morąg - Iława

02-04 PAŹDZIERNIKA 2019

POWIŚLE  ♦  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA

THE TRIP MUST GO ON

[POMEZANIA - JESIEŃ 2019]

Trzydniowa podróż przez Pomezanię - dawną pruską krainę plemienną, spustoszoną pod przykrywką krzewienia wiary przez najeźdźców z południa. Przejazd z ziemi chełmińskiej na północ, śladem polsko-pomorsko-krzyżackich hord, które w pierwszej połowie XIII wieku rozpoczęły inwazję... to znaczy akcję chrystianizacyjną w Prusach.







TRASA:

Grudziądz - Zakurzewo - Kwidzyn - Prabuty - Dzierzgoń

08 STYCZNIA 2018

POWIŚLE

OSTATNI MOST



Zauroczony pięknem lasów dawnej Pomezanii, musiałem w krótkim czasie wrócić na ich łono. Na chwilę niestety, ale co się zimową porą odwlecze, to na wiosnę zakiełkuje. I tak oto po prawie półtora miesiąca od mojej ostatniej wizyty jestem tu znów. Dzisiejszą trasę zaczynam w miejscu, w którym zakończyła się tamta listopadowa wycieczka.

TRASA:

Susz - Fabianki - Kamieniec - Obrzynowo - Prabuty

23 LISTOPADA 2017

POWIŚLE

GDY OPADNĄ LIŚCIE

Kolejna już wycieczka na południowe rubieże dawnej krainy plemiennej - Pomezanii.

Prusowie, Krzyżacy, Sowieci, a między nimi, na swoim rowerze, ja, odkrywający tajemnice krajobrazu.

KATEGORIE:

CMENTARZ  ♦  GRODZISKO  ♦  ZAMEK

23 MAJA 2017

POWIŚLE

PODRÓŻ TA NIECHAJ ZAWSZE TRWA

Wycieczka na skraj dzisiejszego Powiśla, do południowej części dawnej krainy plemiennej - Pomezanii. Całodzienna jazda wśród pól rzepaku od wieży do wieży. Nieśpiesznie. Bez ciśnienia. Przynajmniej na początku.

KATEGORIE:

CMENTARZ  ♦  GRODZISKO

31 SIERPNIA 2016

POWIŚLE

OSTATNI POCIĄG DO PRAKWIC

W niejednej już relacji wspominałem o Myślicach i Prakwicach. Najczęściej w kontekście kolei oraz Kajzera Wilusia i jego wizyt w Prusach Wschodnich. Wreszcie jadę obejrzeć te miejsca osobiście. Towarzystwo mi się wykruszyło. Może to i lepiej, bo wycieczka z założenia eksploracyjna, a sam na więcej mogę sobie pozwolić [pójdę tam, gdzie nikogo nie ośmieliłbym się za sobą ciągnąć].

KATEGORIE:

GRODZISKOKOLEJOWE PAMIĄTKISTAROTORZEM

01 PAŹDZIERNIKA 2015

POWIŚLE

NA WERSALSKIM POGRANICZU

Granica, której dziś kilka razy dotknę została wytyczona podczas kończącej Wielką Wojnę paryskiej konferencji pokojowej, która rozpoczęła się 18 stycznia 1919 roku. W konferencji brało udział 27 zwycięskich państw łącznie z reprezentacją Polski w osobach Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, a zawarty podczas jej trwania Traktat Wersalski podpisano 28 czerwca 1919 roku.

KATEGORIE:

WMG  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI  ♦  ZAMEK

18 MAJA 2015

POWIŚLE

KRAINA ZAROŚLI

Oto czwarty już raz odwiedzam dawne ziemie pruskiego plemienia Pogezan, by odkryć dla siebie kolejny fragment przestrzeni i czasu. Zgodnie z naszymi domysłami jest to wędrówka pachnąca rzepakiem. Trasa w małych fragmentach pokrywa się z wycieczką ze stycznia 2014 roku, dlatego znajdą się w poniższej relacji odniesienia do tamtego przejazdu.

KATEGORIE:

07 WRZEŚNIA 2014

POWIŚLE

DRUGA WIZYTA U DOHNÓW

Zgodnie z zapowiedziami sprzed pięciu miesięcy wybrałem się ponownie na dawne ziemie Pogezan w poszukiwaniu śladów bytności rodziny zu Dohna rezydującej tutaj od II połowy XV wieku. Ślady te w postaci ruin pałaców, kaplic i folwarków stały się pretekstem do kolejnej wspaniałej przygody z historią w tle.

KATEGORIE:

KAMIENNE KRĘGI  ♦  KOLEJOWE PAMIĄTKI

12 KWIETNIA 2014

POWIŚLE

PIERWSZA WIZYTA U DOHNÓW

Wędrówka przez dawne ziemie plemion Pogezan i Warmów śladami członków rodu zu Dohna rezydującego tutaj od II połowy XV wieku. Pogezania nazywana przez krótki okres po podboju krzyżackim Hockerlandią lub Hoggerlandią od legendarnego wodza Pogezan - Hoggo oraz później Oberlandem czyli Prusami Górnymi, dziś kontrowersyjnie zaliczana jest do Powiśla.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

06 STYCZNIA 2014

POWIŚLE

ALE KANAŁ!

Następna wędrówka miała się odbyć za jakieś trzy miesiące. Tymczasem zimy nie ma, za oknem wiosna na przemian z jesienią, a rower aż rwie się do drogi. Dodatkowo jest ochotnik styczniasięniebojący. Ruszamy! Postanowiłem zrealizować wrześniowy plan rekonesansu remontowanych pochylni na Kanale Elbląskim. Zamierzałem oczywiście przy okazji zobaczyć kilka obiektów z mojej długiej Listy Obiektów Godnych Odwiedzenia.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  STAROTORZEM

22 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TU, GDZIE TERAZ JEST ŚCIERNISKO...

...dawniej było torowisko,
a tam, gdzie to kretowisko
wcześniej dworzec stał.


Wędrówka miała na celu sprawdzenie, czy uda się w terenie odszukać jakiekolwiek ślady dawno zlikwidowanej linii kolejowej Elbląg - Myślice.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI

13 KWIETNIA 2013

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

TAJEMNICZY NOGAT

„Zanogacie” to rejon, którego dotąd nie odwiedziłem i może przez to wydaje mi się bardzo tajemniczy, wręcz magiczny. A może faktycznie taki jest. Znam go z kilku starych map pochodzących z różnych okresów. Z map, na których Nogat jest zasilany wodą wiślaną przez wykonany w 1854 roku kanał Wisła-Nogat, z map, na których zaznaczona jest granica Wolnego Miasta Gdańska, w Parparach funkcjonuje przeprawa promowa i punkt celny...

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  WMG

11 LIPCA 2012

POWIŚLE  ♦  ŻUŁAWY

GNIEW ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

Postanowiłem wyruszyć poza Żuławy. Wprawdzie tuż za ich granicę, ale jednak to już Powiśle [dawniej Pomezania]. Głównymi celami wycieczki było odwiedzenie i jak się okazało zwiedzenie pięknego dworu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, obejrzenie ruin powiślańskich holendrów w Ankamatach i Budziszu oraz oddanie hołdu Świętemu Wojciechowi w miejscu jego męczeńskiej śmierci.

KATEGORIE:

GRODZISKO  ♦  KOLEJOWE PAMIĄTKI

20 SIERPNIA 2009

ŻUŁAWY

Z BIEGIEM WISŁY

[W PRZYGOTOWANIU]

Planowo miała to być 100-kilometrowa wędrówka Szlakiem Nadwiślańskim ze Sztumu do Mikoszewa wraz z powrotem do Gdańska po przedostaniu się na lewy brzeg Wisły promem. Jednak już na pierwszych metrach wprowadziłem „ulepszenia”, które wpłynęły na kształt i charakter całej wędrówki. Dzięki tym zmianom zobaczyłem bardzo ciekawe miejsca w gminie Sztum i Ryjewo kosztem skrócenia wędrówki o znane mi i bliższe terytorialnie...

KATEGORIE:


KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI