naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. CYKLE Z BICYKLEM
  5. KONTAKT
  6. DOBRE STRONY ROWERU
DROGI PRZEBYTE W 2011 ROKU

07 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

GONIĄC KORMORANY

Namówiłem znajomego, którego bardziej podniecają zabytki Krainy na Wodzie, aniżeli jej krajobraz, na wycieczkę właśnie krajobrazową. Postanowiliśmy objechać znane skądinąd Piotrowi-wędkarzowi Żuławy Szkarpawskie. Jest to najbardziej na północ wysunięty fragment Wielkiej Żuławy ograniczony na południu Szkarpawą, na wschodzie Zalewem Wiślanym, na północy Mierzeją Wiślaną, a na zachodzie od 1895 roku Przekopem Wisły.

KATEGORIE:

05 LIPCA 2011

ŻUŁAWY

POD CIENIEM PONOWNIE

Blisko dwa lata minęły od wędrówki Szlakiem Domów Podcieniowych, którą mimo próby umówienia się z 6 osobami odbyłem sam. Samotne wędrowanie ma swoje zalety jak i wady. Dziś akurat chciałem towarzystwa. Namówiłem więc kolegę na odwiedzenie żuławskich domów podcieniowych. Nie odwiedziliśmy wprawdzie wszystkich domów na słupach, jakie zachowały się na Żuławach, ale pokazałem koledze kilka znakomitych przedstawicieli.

KATEGORIE:

11 CZERWCA 2011

ŻUŁAWY

TERRA NOVA

Zapragnąłem odwiedzić najmłodszy fragment najmłodszego regionu w naszym kraju. Udało mi się namówić dwóch kolegów na tę wędrówkę. Samotrzeć przemierzyłem Nową Ziemię wyłonioną z wody niespełna 300 lat temu, będącą w całości zabytkiem oraz świadectwem kunsztu i ogromnej pracy dawnych budowniczych. Złowieszcze wizje synoptyków z Instytutu Magii Guseł i Wróżb na szczęście nie sprawdziły się...

KATEGORIE:

11 MAJA 2011

ŻUŁAWY

SUPLEMENT DO ŚWIĘTEJ

Cele wędrówki, zaplanowanej jako uzupełnienie spływu Świętą, były trzy: zobaczenie Nowego Stawu z lądu, eksploracja [poważne słowo] okolic zamku w Laskach oraz dodatkowo [w oderwaniu od Świętej] obejrzenie cmentarza w Pordenowie po renowacji. Tytuł taki sobie - taka też relacja. Nie to, żeby było nudno, ale, że trasa częściowo pokrywa się ze spływem sprzed miesiąca i tam wykorzystałem kilka zdjęć, traktuję ją jako suplement właśnie.

KATEGORIE:

19 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

HORYZONT ZDARZEŃ

W dniu swych urodzin wybrałem się na kilkugodzinną wędrówkę po Żuławach Gdańskich. Plan tej krótkiej przejażdżki przewidywał odwiedzenie Wiśliny, Wocław i może Miłocina. I tak też się to odbyło, tyle, że później zobaczyłem na horyzoncie Cedry Wielkie, następnie Trutnowy, później Osice i tak dalej, i tak dalej. Ostatecznie krótka przejażdżka stała się konkretną wędrówką.

KATEGORIE:

02 KWIETNIA 2011

ŻUŁAWY

ŚWIĘTA RZEKA

Spływ Świętą, czyli górnym biegiem Tugi chodził mi po głowie już od 2 lat, ale zawsze coś... I nareszcie dziś, w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II popłyniemy Świętą Rzeką. Mimo, że mógłbym tę wędrówkę, odbywającą się miesiąc przed beatyfikacją, dedykować Papieżowi Polakowi, nie ulegnę tej ogólnej tendencji i wędrówkę dedykuję ludziom, którzy od pokoleń, nad Świętą się rodzili, którzy z tą rzeką współżyli i z nią walczyli oraz tu umarli na długo przed tym...

KATEGORIE:

23 MARCA 2011

ŻUŁAWY

TRZY RZEKI

Wędrówka rowerowa po południowych krańcach Żuław, po ziemi zamkniętej dwoma rzekami: Wisłą od zachodu i Nogatem od wschodu oraz przeciętej na wskroś trzecią - Świętą rzeką.

Wędrówka w poszukiwaniu źródeł Świętej, napisów na cegłach i kości przodków.

KATEGORIE:

08 LUTEGO 2011

GDAŃSK

RUIN DNI OTWARTE

Efektem poniedziałkowo-wtorkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre zniszczenia, konkretnie powywracane płoty, stały się okazją do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał, a nawet zaszedł. Oczywiście nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach, co grozi śmiercią lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE WYKOPKI  ♦  ZAMEK

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI