DROGI PRZEBYTE W GDAŃSKU
03 CZERWCA 2020
I znowu ukryty przez lata Gdańsk puszcza do nas oko spod wielu warstw ziemi. A ja, jak wiecie lubię zagl±dać do wykopów. Prawie zawsze znajduję tam co¶ ciekawego. Dzi¶ zapraszam w miejsce nieodległe, w każdym razie w przestrzeni. Miejsce, które nie bez powodu nazwałem bram± do przeszło¶ci.
TRASA:
Gdańsk
01 MAJA 2017
Wycieczka do Nowego Portu, by obejrzeć najstarszy budynek dzielnicy oraz pozostało¶ci po wielkim browarze, a także do Letnicy w celu przejechania się wzdłuż ostatniego dopływu Wisły i nie zobaczenia pewnego jeziora.
KATEGORIE:
22 KWIETNIA 2017
Wycieczka z nurtem pełnego zagadek i niespodzianek Potoku Siedleckiego. Jego przebieg, podobnie jak wielu innych cieków wodnych, których zlewnia została wchłonięta w czę¶ci lub cało¶ci przez miasto, jest silnie zmodyfikowany. Jednak jego historia wydaje się bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku innych gdańskich strumieni.
KATEGORIE:
01 MARCA 2017
Zadzwonił do mnie wczoraj kolega z pracy. Tak podnieconego jeszcze go nie słyszałem. Poinformował mnie, że nieopodal naszego zakładu pracy, na dawnym parkingu, robotnicy odkopali bardzo ciekawe fundamenty. Dodał, że warto się pospieszyć, bo podobno maj± niedługo je burzyć. Cóż, takich propozycji nie trzeba mi dwa razy powtarzać.
TRASA:
Gdańsk
25 SIERPNIA 2016
Rodzinny wyjazd na historyczny półwysep, gdzie, jak mówiły moje podręczniki, wszystko się zaczęło. Dzi¶ mógłbym z tym dyskutować. Tak, czy inaczej będzie to taka mała plenerowa lekcja historii. Plan jest taki, by w tamt± stronę pojechać rowerami, a wrócić tramwajem wodnym, którym jeszcze nie mieli¶my okazji płyn±ć.
KATEGORIE:
15 SIERPNIA 2016
Krótka wycieczka po okolicy, maj±ca na celu oględziny zniszczeń wyrz±dzonych przez ostatnie gwałtowne opady deszczu na najbliższym mi terytorialnie odcinku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Musiałem po prostu trochę pokręcić. „Czasami człowiek musi, inaczej się udusi.”
KATEGORIE:
15 CZERWCA 2016
Prawdziwym pretekstem pokręcenia była chęć odprowadzenia Agnieszki do pracy. Przy okazji postanowili¶my podjechać na dawno nieodwiedzany Szaniec Jezuicki góruj±cy nad Starymi Szkotami.
KATEGORIE:
07 CZERWCA 2016
Którego¶ dnia, podczas oczekiwania na zielone, na przej¶ciu przez ul.Havla, Janek zapytał mnie, co to za komin widać tam w oddali? Zamiast odpowiedzieć mu wprost, zaproponowałem przejażdżkę, podczas której sam sobie odpowie na to pytanie. Postanowiłem poznać przy okazji przebieg jednego z gdańskich potoków - potoku Maćkowskiego oraz odkryć pewn± historię, która nad owym potokiem miała miejsce.
KATEGORIE:
11 MAJA 2016
Jeden z ostatnich dni pięknej, wyżowej pogody. Nie zastanawiaj±c się długo, ruszam ku „mojej” linii kolejowej 234. Głównym celem jest kolejna próba poprawienia ujęcia mostu nad nad Migowsk± Strug± i drog± z Migowa do Nowca. Jak dot±d, mimo, iż próbowałem cztery razy, nie udało mi się uzyskać zadowalaj±cego efektu.
KATEGORIE:
30 KWIETNIA 2016
Jaki¶ już czas temu wymy¶liłem sobie wycieczkę z biegiem Strzyży. Interesowało mnie odnalezienie Ľródła tego najdłuższego gdańskiego potoku, ¶ladów po młynach, które zasilał swym nurtem oraz odwiedzenie dworów położonych na trasie jego spływu. Na przygodę ze Strzyż± zabrałem swoich synów.
KATEGORIE:
23 KWIETNIA 2016
Dzi¶ rowerzy¶ci maj± wyj±tkow± okazję [masowego] przejechania się nieotwartym jeszcze tunelem pod Martw± Wisł±. Będzie to jedyna szansa na przejechanie tunelu rowerem, bo od jutra tunel będzie dostępny tylko dla samochodów. [s± pogłoski, jakoby raz w roku miał on być udostępniany rowerom]. Na przejazd tunelem skrzykuję większ± ekipę, która jednak, im bliżej tunelu, tym bardziej tonie w morzu jedno¶ladów.
KATEGORIE:
22 KWIETNIA 2016
PKM VIII: BRĘTOWO - NIED¬WIEDNIK
Mam troszkę więcej czasu, więc wybieram się na najbardziej obfituj±cy w obiekty odcinek linii kolejowej 234. Ta sesja, z uwagi na usytuowanie obiektów, czekała na wolne i pogodne popołudnie.
KATEGORIE:
15 KWIETNIA 2016
PKM VII: STRZYŻA/BRĘTOWO/MIGOWO
Wyruszam na najdalszy od Uje¶ciska odcinek PKM-ki. Interesuje mnie jeden z wiaduktów zlokalizowanych w Strzyży i sam pocz±tek toru, czyli odgałęzienie „mojej” linii numer 234 od wybudowanej w 1870 roku linii numer 202 z Gdańska do Sopotu [i docelowo do Stargardu].
KATEGORIE:
09 KWIETNIA 2016
PKM VI: NIED¬WIEDNIK - STRZYŻA
Korzystaj±c ze słonecznego przedpołudnia, dodatkowo z podobnym, małym zachmurzeniem, jak na wielu spo¶ród wykonanych w 2013 roku zdjęć, wyruszam na przejażdżkę do NiedĽwiednika i Strzyży w celu porównania kolejnych widoków na linii kolejowej 234.
KATEGORIE:
05 KWIETNIA 2016
Wyjazd z synem na zakupy do Decathlonu przerodził się w niespełna 20-kilometrow±, przyjemn±, wiosenn± przejażdżkę w pięknych i niew±tpliwie romantycznych okoliczno¶ciach przyrody.
KATEGORIE:
14 MARCA 2016
Mało miałem dzi¶ czasu na rower, ale udało mi się zrobić małe „kółeczko” po Uje¶cisku. Prawdziwym pretekstem dzisiejszej krótkiej przejażdżki s± [amerykańskie, ale jednak] imieniny Ludolfiny. Powszechnie wiadomo, że Ludolfina, czy inaczej liczba Pi, to stała matematyczna opisuj±ca własno¶ć jednego z najważniejszych wynalazków ludzko¶ci. Wynalazku, bez którego strona niniejsza nie nazywałaby się naKole, tylko perPedes.
KATEGORIE:
07 MARCA 2016
Kolejne spotkanie z PKM-k± i kolejne obiekty do moich porównań. Dzi¶ wypuszczam się w kierunku pogranicza Górnego Wrzeszcza z Brętowem.
KATEGORIE:
06 MARCA 2016
Wczoraj pojechałem po ciemku do ZŁotej Karczmy. Dzi¶ za¶ stamt±d ¶cieżk± do Matarni, następnie wzdłuż trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Kiełpinka i dalej do domu. Porównań fotograficznych tu nie ma, ponieważ nie mam zdjęć archiwalnych tego terenu. Tutaj nie było wcze¶niej toru, tu to krajobraz okolic Kiełpinka i Matarni przeszedł przemianę.
KATEGORIE:
25 LUTEGO 2016
PKM III: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. WSCH]
Podczas trzeciego spotkania z Pomorsk± Kolej± Metropolitaln± ogl±dam i fotografuję wiadukty przy ulicy Dolne Migowo oraz przystanek Brętowo. Robię też krótki skok w bok nad Strzyżę w poszukiwaniu oznak wyraĽnie wyczuwalnej w powietrzu wiosny.
KATEGORIE:
17 LUTEGO 2016
PKM II: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. ZACH]
Dzi¶ druga wizyta na trasie dawnej kolei staropilskiej, dzi¶ zwanej Pomorsk± Kolej± Mertopolitaln±. Tym razem krótkie oględziny zachodniego odcinka między Brętowem, a Jasieniem. Odwiedzam i fotografuję trzy obiekty: przepust, wiadukt i wspomnienie wiaduktu.
KATEGORIE:
28 STYCZNIA 2016
Pierwsza rowerowa wizyta na trasie pekaemki od niespełna 2,5 roku. Zdjęcia, które zrobiłem trudno nazwać porównawczymi, ale ta krótka wycieczka, będ±ca pomysłem chwili, jest pocz±tkiem cyklu porównań, którego realizację planuję na najbliższe półrocze.
KATEGORIE:
11 MAJA 2015
Maj±c kilkadziesi±t minut zapasu, urozmaiciłem sobie dojazd do pracy wizyt± w Młodym Mie¶cie. Ta nowa dzielnica Gdańska rodzi się powoli na terenie postoczniowym w pięknym otoczeniu starych budynków stoczniowych z jednej strony i blaszank± Europejskiego Centrum Solidarno¶ci na tle panoramy miasta z drugiej.
KATEGORIE:
01 MAJA 2013
Sporo ostatnio się mówi na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji tak zwanej „kokoszkowskiej” linii kolejowej. Kilka wizyt w okresie luty - marzec na dawno nie odwiedzanej linii u¶wiadomiło mi, że nie tylko się o tym mówi, ale prace id± pełn± par±. W połowie marca zgodnie pomy¶leli¶my z Agnieszk±, że to ostatnia szansa na obejrzenie i uwiecznienie wiaduktów na tej niemal stuletniej linii kolejowej.
KATEGORIE:
08 LUTEGO 2011
Efektem poniedziałkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre z nich [powywracane płoty] stały się okazj± do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał. Oczywi¶cie nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach i wykopaliskach, co grozi ¶mierci± lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.
TRASA:
Gdańsk
KATEGORIA: REGION
BORY TUCHOLSKIE / DOLINA DOLNEJ WISŁY / GDAŃSK / KASZUBY / KOCIEWIE / KOSMOS / MAZURY / POWI¦LE / SUWALSZCZYZNA / WARMIA / WYSOCZYZNA ELBLˇSKA / ZIEMIA CHEŁMIŃSKA / ZIEMIA LUBAWSKA / ŻUŁAWY
2009 -
PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI