naKole

MÓJ JEST TEN KAWAŁEK DROGI

  1. WYCIECZKI
  2. LATA
  3. LISTA TRAS
  4. CYKLE Z BICYKLEM
  5. KONTAKT
  6. DOBRE STRONY ROWERU

DROGI PRZEBYTE W GDAŃSKU


01 MAJA 2017

GDAŃSK

DO RYŚKA RYBAKA

Wycieczka do Nowego Portu, by obejrzeć najstarszy budynek dzielnicy oraz pozostałości po wielkim browarze, a także do Letnicy w celu przejechania się wzdłuż ostatniego dopływu Wisły i nie zobaczenia pewnego jeziora.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

22 KWIETNIA 2017

GDAŃSK

Z PIEKŁA DO RAJU

Wycieczka z nurtem pełnego zagadek i niespodzianek Potoku Siedleckiego. Jego przebieg, podobnie jak wielu innych cieków wodnych, których zlewnia została wchłonięta w części lub całości przez miasto, jest silnie zmodyfikowany. Jednak jego historia wydaje się bardziej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku innych gdańskich strumieni.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

01 MARCA 2017

GDAŃSK

MIASTO POD ZIEMIĄ

Zadzwonił do mnie wczoraj kolega z pracy. Tak podnieconego jeszcze go nie słyszałem. Poinformował mnie, że nieopodal naszego zakładu pracy, na dawnym parkingu, robotnicy odkopali bardzo ciekawe fundamenty. Dodał, że warto się pospieszyć, bo podobno mają niedługo je burzyć. Cóż, takich propozycji nie trzeba mi dwa razy powtarzać.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE WYKOPKI

25 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

NIGDY WIĘCEJ...

Rodzinny wyjazd na historyczny półwysep, gdzie, jak mówiły moje podręczniki, wszystko się zaczęło. Dziś mógłbym z tym dyskutować. Tak, czy inaczej będzie to taka mała plenerowa lekcja historii. Plan jest taki, by w tamtą stronę pojechać rowerami, a wrócić tramwajem wodnym, którym jeszcze nie mieliśmy okazji płynąć.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

15 SIERPNIA 2016

GDAŃSK

ŻYWIOŁ VERSUS PEKAEMKA

Krótka wycieczka po okolicy, mająca na celu oględziny zniszczeń wyrządzonych przez ostatnie gwałtowne opady deszczu na najbliższym mi terytorialnie odcinku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Musiałem po prostu trochę pokręcić. „Czasami człowiek musi, inaczej się udusi.”

KATEGORIE:

PKM

15 CZERWCA 2016

GDAŃSK

NA SZANIEC

Prawdziwym pretekstem pokręcenia była chęć odprowadzenia Agnieszki do pracy. Przy okazji postanowiliśmy podjechać na dawno nieodwiedzany Szaniec Jezuicki górujący nad Starymi Szkotami.

KATEGORIE:

WOJENNE PAMIĄTKI

07 CZERWCA 2016

GDAŃSK

WPÓŁ DO KOMINA

Któregoś dnia, podczas oczekiwania na zielone, na przejściu przez ul.Havla, Janek zapytał mnie, co to za komin widać tam w oddali? Zamiast odpowiedzieć mu wprost, zaproponowałem przejażdżkę, podczas której sam sobie odpowie na to pytanie. Postanowiłem poznać przy okazji przebieg jednego z gdańskich potoków - potoku Maćkowskiego oraz odkryć pewną historię, która nad owym potokiem miała miejsce.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  WOJENNE PAMIĄTKI

11 MAJA 2016

GDAŃSK

PKM IX: JASIEŃ - KIEŁPINEK

Jeden z ostatnich dni pięknej, wyżowej pogody. Nie zastanawiając się długo, ruszam ku „mojej” linii kolejowej 234. Głównym celem jest kolejna próba poprawienia ujęcia mostu nad nad Migowską Strugą i drogą z Migowa do Nowca. Jak dotąd, mimo, iż próbowałem cztery razy, nie udało mi się uzyskać zadowalającego efektu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

30 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

MŁYNY NA STRZYŻY

Jakiś już czas temu wymyśliłem sobie wycieczkę z biegiem Strzyży. Interesowało mnie odnalezienie źródła tego najdłuższego gdańskiego potoku, śladów po młynach, które zasilał swym nurtem oraz odwiedzenie dworów położonych na trasie jego spływu. Na przygodę ze Strzyżą zabrałem swoich synów.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE POTOKI  ♦  PKM

23 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

ŚWIATEŁKO W TUNELU

Dziś rowerzyści mają wyjątkową okazję [masowego] przejechania się nieotwartym jeszcze tunelem pod Martwą Wisłą. Będzie to jedyna szansa na przejechanie tunelu rowerem, bo od jutra tunel będzie dostępny tylko dla samochodów. [są pogłoski, jakoby raz w roku miał on być udostępniany rowerom]. Na przejazd tunelem skrzykuję większą ekipę, która jednak, im bliżej tunelu, tym bardziej tonie w morzu jednośladów.

KATEGORIE:

22 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VIII: BRĘTOWO - NIEDŹWIEDNIK

Mam troszkę więcej czasu, więc wybieram się na najbardziej obfitujący w obiekty odcinek linii kolejowej 234. Ta sesja, z uwagi na usytuowanie obiektów, czekała na wolne i pogodne popołudnie.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

15 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VII: STRZYŻA/BRĘTOWO/MIGOWO

Wyruszam na najdalszy od Ujeściska odcinek PKM-ki. Interesuje mnie jeden z wiaduktów zlokalizowanych w Strzyży i sam początek toru, czyli odgałęzienie „mojej” linii numer 234 od wybudowanej w 1870 roku linii numer 202 z Gdańska do Sopotu [i docelowo do Stargardu].

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

09 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

PKM VI: NIEDŹWIEDNIK - STRZYŻA

Korzystając ze słonecznego przedpołudnia, dodatkowo z podobnym, małym zachmurzeniem, jak na wielu spośród wykonanych w 2013 roku zdjęć, wyruszam na przejażdżkę do Niedźwiednika i Strzyży w celu porównania kolejnych widoków na linii kolejowej 234.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

05 KWIETNIA 2016

GDAŃSK

ROMANSE NAD STRZYŻĄ

Wyjazd z synem na zakupy do Decathlonu przerodził się w niespełna 20-kilometrową, przyjemną, wiosenną przejażdżkę w pięknych i niewątpliwie romantycznych okolicznościach przyrody.

KATEGORIE:

14 MARCA 2016

GDAŃSK

GÓRA ROZKOSZY

Mało miałem dziś czasu na rower, ale udało mi się zrobić małe „kółeczko” po Ujeścisku. Prawdziwym pretekstem dzisiejszej krótkiej przejażdżki są [amerykańskie, ale jednak] imieniny Ludolfiny. Powszechnie wiadomo, że Ludolfina, czy inaczej liczba Pi, to stała matematyczna opisująca własność jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Wynalazku, bez którego strona niniejsza nie nazywałaby się naKole, tylko perPedes.

KATEGORIE:

WCZORAJ / DZIŚ

07 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM V: NIEDŹWIEDNIK I OKOLICE

Kolejne spotkanie z PKM-ką i kolejne obiekty do moich porównań. Dziś wypuszczam się w kierunku pogranicza Górnego Wrzeszcza z Brętowem.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

06 MARCA 2016

GDAŃSK

PKM IV: MATARNIA - KIEŁPINEK

Wczoraj pojechałem po ciemku do ZŁotej Karczmy. Dziś zaś stamtąd ścieżką do Matarni, następnie wzdłuż trasy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Kiełpinka i dalej do domu. Porównań fotograficznych tu nie ma, ponieważ nie mam zdjęć archiwalnych tego terenu. Tutaj nie było wcześniej toru, tu to krajobraz okolic Kiełpinka i Matarni przeszedł przemianę.

KATEGORIE:

PKM

25 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM III: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. WSCH]

Podczas trzeciego spotkania z Pomorską Koleją Metropolitalną oglądam i fotografuję wiadukty przy ulicy Dolne Migowo oraz przystanek Brętowo. Robię też krótki skok w bok nad Strzyżę w poszukiwaniu oznak wyraźnie wyczuwalnej w powietrzu wiosny.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

17 LUTEGO 2016

GDAŃSK

PKM II: BRĘTOWO - JASIEŃ [CZ. ZACH]

Dziś druga wizyta na trasie dawnej kolei staropilskiej, dziś zwanej Pomorską Koleją Mertopolitalną. Tym razem krótkie oględziny zachodniego odcinka między Brętowem, a Jasieniem. Odwiedzam i fotografuję trzy obiekty: przepust, wiadukt i wspomnienie wiaduktu.

KATEGORIE:

PKM  ♦  WCZORAJ / DZIŚ

28 STYCZNIA 2016

GDAŃSK

PKM I: JASIEŃ PRZYSTANEK

Pierwsza rowerowa wizyta na trasie pekaemki od niespełna 2,5 roku. Zdjęcia, które zrobiłem trudno nazwać porównawczymi, ale ta krótka wycieczka, będąca pomysłem chwili, jest początkiem cyklu porównań, którego realizację planuję na najbliższe półrocze.

KATEGORIE:

PKM

11 MAJA 2015

GDAŃSK

MŁODE MIASTO

Mając kilkadziesiąt minut zapasu, urozmaiciłem sobie dojazd do pracy wizytą w Młodym Mieście. Ta nowa dzielnica Gdańska rodzi się powoli na terenie postoczniowym w pięknym otoczeniu starych budynków stoczniowych z jednej strony i blaszanką Europejskiego Centrum Solidarności na tle panoramy miasta z drugiej.

KATEGORIE:

01 MAJA 2013

GDAŃSK

PO TORZE, PRZEZ MOST

Sporo ostatnio się mówi na temat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i reaktywacji tak zwanej „kokoszkowskiej” linii kolejowej. Kilka wizyt w okresie luty - marzec na dawno nie odwiedzanej linii uświadomiło mi, że nie tylko się o tym mówi, ale prace idą pełną parą. W połowie marca zgodnie pomyśleliśmy z Agnieszką, że to ostatnia szansa na obejrzenie i uwiecznienie wiaduktów na tej niemal stuletniej linii kolejowej.

KATEGORIE:

KOLEJOWE PAMIĄTKI  ♦  STAROTORZEM

08 LUTEGO 2011

GDAŃSK

RUIN DNI OTWARTE

Efektem poniedziałkowo-wtorkowej wichury były szkody i zniszczenia. Niektóre zniszczenia, konkretnie powywracane płoty, stały się okazją do zajrzenia tam, gdzie zwykle zajrzeć trudno. A, że człowiek z natury ciekawski, to zajrzał, a nawet zaszedł. Oczywiście nie polecam wędrówek po, nie bez powodu, odgrodzonych i zamkniętych ruinach i wykopaliskach, co grozi śmiercią lub kalectwem. Polecam za to obejrzenie zdjęć.

KATEGORIE:

GDAŃSKIE WYKOPKI  ♦  ZAMEK

KATEGORIA: REGION

BORY TUCHOLSKIE  /  DOLINA DOLNEJ WISŁY  /  GDAŃSK  /  KASZUBY  /  KOCIEWIE  /  KOSMOS  /  MAZURY  /  POWIŚLE  /  SUWALSZCZYZNA  /  WARMIA  /  WYSOCZYZNA ELBLĄSKA  /  ZIEMIA CHEŁMIŃSKA  /  ZIEMIA LUBAWSKA  /  ŻUŁAWY

2009 -

PRZESTRZEŃ I CZAS NA KOLE PRZEMIERZA PAWEŁ BUCZKOWSKI